COVID – Gastro

Stravovací zařízení dostanou 2,5 miliardovou pomoc z nového programu COVID – Gastro

Nový program COVID – GASTRO na pomoc stravovacím zařízením, který připravilo Ministerstvo průmyslu      a obchodu (MPO), schválila vláda. Pro gastronomický sektor jsou v něm aktuálně k dispozici 2,5 miliardy korun. Podpora se bude týkat období od 14. října do 31. prosince 2020 s výjimkou období od 3. prosince do 17. prosince 2020, kdy stravovací zařízení mohla díky 3. stupni Protiepidemiologického systému (PES) otevřít.

„Kompenzace pro gastronomické provozy, kterou jsme připravovali ve spolupráci s oborovými organizacemi, určená pro všechny majitele restaurací, se bude odvíjet od počtu zaměstnanců. Za každého zaměstnance    na plný úvazek a pracovníky, kteří s podnikateli (OSVČ) spolupracují, bude možné čerpat 400 korun na den. Kromě toho bude možné tuto pomoc kombinovat s dalšími dotacemi a kompenzacemi pro podnikatele jako    je COVID – nájemné, dotace na mzdy z programu Antivirus apod.,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Nový program počítá s tím, že podpoří gastronomický sektor  po dobu 64 dnů. Pokud například o dotaci požádá zařízení s deseti zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, dostane provozovatel 4 000 korun za den, tedy 120 tisíc korun za měsíc, za celé období pak 256 tisíc korun.“

Program COVID – Gastro bude spravovat MPO, dotace se bude poskytovat podle zákona č. 218/2000 Sb.,      o rozpočtových pravidlech. „Žádosti bude možné podávat prostřednictvím informačního systému MPO dostupného přes webové stránky www.mpo.cz, na který jsou už tito podnikatelé zvyklí z programu COVID – nájemné Potřebnou výzvu zveřejníme po ukončení nouzového stavu, doba na podání žádosti bude nejméně 30 dnů,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.    

Na pomoc z programu COVID – Gastro bude mít nárok každý podnikatel či provozovna, která se zabývá gastronomickou činností. Podporu bude možné kombinovat i s jinými dotacemi a kompenzacemi pro podnikatele, které v souvislosti s koronavirem přijala vláda.

Pro úplnost: Gastronomický sektor může rovněž čerpat podporu z programu COVID – Nájemné a využít také 100% kompenzaci mezd. V kontextu s ubytováním je také k dispozici program COVID – Ubytování. Přehled veškeré pomoci v souvislosti s koronavirem pro firmy a OSVČ najdete na webu MPO na adrese https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/opatreni-na-pomoc-podnikatelum-a-zivnostnikum–253690/.

Zdroj: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/stravovaci-zarizeni-dostanou-2-5-miliardovou-pomoc-z-noveho-programu-covid—gastro–258502/

COVID – Gastro
Přesunout se na začátek